Specializace

Čím se zabýváme

Laparo a endoskopie

Laparoskopie je chirurgická metoda při které místo velké chirurgické rány, zavádíme drobnými otvory ve stěně břišní nástroje a kameru. Nejčastější zákroky, které je provádíme laparoskopicky jsou biopsie orgánů dutiny břišní, kastrace fen, kastrace samců se zadrženými varlaty v dutině břišní a gastropexe (prevence torze žaludku u středních a velkých plemen).

Laparoskopická kastrace feny a případná gastropexe

Do dutiny břišní zavádíme jedním drobným řezem kameru a druhým nástroj. Po uchopení vaječníku nástrojem jej přišíváme dočasně ke stěně břišní, kde jej harmonickým skalpelem oddělíme od dělohy a vytáhneme skrze řez, který jsme použili pro zavedení nástroje. S tímto zákrokem je možno kombinovat preventivní gastropexi, kdy žaludek uchopíme nástrojem skrze cca 4 cm řez za posledním žebrem zprava a všijeme jej do rány. Takto nedojde k přetočení žaludku na levou stranu.

Endoskopie (používáme flexibilní i rigidní endoskopy)

Flexibilní (ohebné) i rigidní (pevné) endoskopy k prohlídkám tělních dutin, obzvláště žaludku a dvanácterníku. Nejčastěji pak provádíme extrakci cizích těles ze žaludku a jícnu (kameny, kusy oblečení, hračky, rybářské háčky) a biopsie žaludku a dvanácterníku. Rigidní endoskopy pak používáme k vyšetřování nosních dutin, průdušnice, uší a močových/pohlavních cest.