O naší klinice CTVET

FAQ

Otázky a odpovědi

Pohotovostní příplatek od 1500 Kč je obvyklý na větších klinikách v ČR. Je to příplatek za exkluzivní žádost klienta o otevření kliniky a ošetření zvířete. S tím se pojí řada nákladů na trvalou připravenost lékaře vyjet, dále na platové náklady lékaře v neobvyklou denní dobu, zapnutí všech přístrojů (při jednotlivém zapnutí je jejich opotření a spotřeba chemikálii i proudu vyšší) a IT systému kliniky.

Jedná se o způsob získávání klientů, bohužel na úkor kvality léků, materiálu a provedení zákroku. Jako příklad je možné uvést cenu kastrace kočky, která je v ČR průměrně kolem 1500-1800 Kč vč DPH. Pokud někdo tento zákrok provádí za 700 Kč, tak to znamená, že pravděpodobně musí použít nízkonákladová léčiva i materiál a šetří na chirurgické hygieně, což se vždy odrazí na pooperačním komfortu zvířete, bolestivosti i na míře rizika spojeného se zákrokem , která je mnohem vyšší. Pokud chceme zákrok provést podle aktuální míry poznání a bezpečných standardů, nemůžeme šetřit tímto nevhodným způsobem. Proto by nás podezřele nízké ceny měly vždy odradit od zákroku. Na druhé straně by cena měla odpovídat obecnému průměru.

Štěňata odčervujeme nejlépe ve 2., 4., 6., 8. a 12. týdnu. Dospělé psy odčervujeme v 3-6 měsíčních intervalech. Pastu nebo tablety na odčervení dostanete u nás. Dávkují se podle váhy v kg.

Štěňata očkujeme od 6-7. týdne proti psince a parvoviroze, za 2-3 týdny navakcinujeme s přidáním vakcíny proti inf. hepatitidě a leptospiroze. Za další 3 týdny se tato kombinace znovu revakcinuje s přídavkem vakcíny proti vzteklině. V této době je štěněti 12. týdnů. Další očkování následuje až za rok a v tomto intervalu bude pokračovat až do konce života.

Vyplatí se použít – i preventivně – antiparazitární prostředek, kterých je na trhu veliké množství, protože většina kožních problémů vzniká jako alergie na bleší kousnutí. Stačí jediný parazit, kterého vůbec nemusíte vidět, aby u citlivějších jedinců došlo k bouřlivé alergické reakci, která se projeví zarudnutím až otokem a úpornou svědivostí. V současné době panuje zvýšená obava z chorob přenášených klíšťaty. Ke vzniku infekce je nutné, aby klíště bylo přisáté minimálně několik hodin. Tomu však kvalitní antiparazitární prostředky zabraňují. Přesto je nejlepší obranou před klíšťaty každodenní prohlídka.

Psi trpí zažívacími a trávicími potížemi poměrně často a nebývá to pro ně takový problém jako pro lidi. Pokud má zvíře nadále veselou náladu, může to být ojedinělá epizoda, která může trvat i dva dny, ale většinou ji dokážete zvládnout sami – dietním opatřením. To znamená, že pes dostane hladovku, alespoň 24 hodin nesmí dostat vůbec nic. Při průjmu můžete podat Smectu nebo Carbo medicinalis (živočišné černé uhlí ) v dávce cca 1-2 tabl na 5 kg hmotnosti. Následující den začnete s postupným podáváním dietní stravy – nejvhodnější je rozvařená nesolená rýže s libovým (např. drůbežím) masem, popř. s mrkví – denní dávku rozdělte do několika menších porcí, raději krmte častěji a v malých dávkách. K pití můžete zkusit slabší černý čaj, popř. slazený Glukopurem, nebo převařenou vodu. Pokud zvíře upadá do apatie, ztrácí zájem o okolí nebo potíže neustoupí během dvou dnů , problémy se stupňují nebo se objeví krev (ve stolici nebo zvratcích) je třeba vyhledat odbornou pomoc veterináře. Také je lepší alespoň telefonicky zkonzultovat tyto potíže u štěňat a psů malých plemen (do 3 kg hmotnosti) – při větší ztrátě tekutin jim hrozí dehydratace.

Jedná se ve většině případů o závažný příznak signalizující např. selhání ledvin, Cushingův syndrom, cukrovku, selhání jater, zánět dělohy, nádorová onemocnění. V případě tohoto příznaků je potřeba ihned psa důkladně vyšetřit včetně kompletního rozboru krve.

Ve většině případů je zácpa způsobená dietní chybou, ale může se jednat např. i o záněty v oblasti konečníku, perineální kýlu, hypotyreozu nebo zvětšenou a zanícenou prostatu.

Odborně tomuto jevu říkáme dystokie. Postihuje feny jakéhokoli plemene, ale disponována jsou zakrslá a brachycefalická plemena. Pokud fena měla za sebou již více než jeden císařský řez, zvažte další připouštění. Je to vždy riziko pro fenu. V případě, že fena pořád má stahy a tlačí a během 30 minut nedochází k vypuzení štěněte, vyhledejte pomoc.

Pravděpodobně má částečně nebo kompletně ucpanou močovou trubici. Tento stav je potenciálně ohrožující život, proto co nejrychleji vyhledejte pomoc lékaře.

Nejběžnější příčinou škrábání je přítomnost blech na psovi, proto nejprve psa kvalitně odblešte (nejlépe přípravkem ve formě spotu (kapky) Frontline, Advantix, Duowin či Exspot. Pokud i po odblešení se pes drbe vyhledejte veterináře, může se jednat o závažnější kožní či celkové onemocnění.

Potřeba oko důkladně vyšetřit a neaplikovat léky do oka bez konzultace s lékařem. Může se jednat o běžné podráždění, ale i o zánět rohovky nebo počínající rohovkový vřed.

Kašel u psa má mnoho příčin a rovněž je potřeba psa předvést k vyšetření. Může se jednat o edém plic, infekční zánět hrtanu a průdušnice, cizí těleso v dýchacích cestách, bronchopneumonii či nádory plic.

Tento příznak nepodceňujte zvláště u mladých psů velkých plemen. Končetinu je potřeba důkladně vyšetřit pohmatem a RTG vyšetřením.

Tento příznak je vždy závažný a neobejde se bez důkladného klinického a laboratorního vyšetření.

Může se jednat o absces, nezhoubný či zhoubný nádor. Většinou nutná chirurgická intervence.

Častý a vážný problém malých a středních plemen. Obrovskou mírou se na tomto onemocnění podílí genetika, takže jedinou možností je pravidelná hygiena a občasné čištění ultrazvukem v celkové narkoze.

Mnoho malých plemen se třese z důvodu vzdoru vůči svému majiteli, ale mnohdy je projevem bolestivých stavů nebo vnitřních onemocnění. Celkové křeče můžou mít různé příčiny (otravy, epilepsie) a proto vyhledejte odbornou pomoc. Pokud Vaše fena je 1-4 týdny po porodu, má s největší pravděpodobností poporodní eklampsii a potřebuje co nejrychleji léčbu vápníkem podaným nitrožilně.

U starších psů připadá v úvahu neurologické postižení míchy nebo artrozu (DKK). Psa předveďte k odbornému vyšetření. Často postihuje velká plemena (NO), u kterých se stav dlouhodobě zhoršuje, kdežto u malých plemen je spíš akutního charakteru (jezevčíci, shi-tzu, kokři atd.)

Přeplněné nebo ucpané paranální žlázy. Na klinice je pejskovi vyčistíme.

Jedná se o falešnou březost se zvětšením mléčné žlázy a tvorbou mléka. Potřeba vyloučit sonograficky březost.

Běžná situace, kterou každý veterinář řeší určitým způsobem. Na našem pracovišti se nejprve klienta ptáme na všechny možné alternativy dalšího využití feny a podle toho mu nabídneme ideální postup. Možností je několik. Třetí, pátý a případně sedmý den se feně aplikují abortiva. Klient je poučen o jejich vedlejších účincích. Další možnosti je fenu po skončení hárání sterilizovat. Nejšetrnější volbou je počkat do 25. dne po nakrytí a provést USG. Je obecně známo, že pouze menší část fen je doopravdy oplodněna. Pokud se prokáže březost, je možno vyvolat potrat anebo nechat fenu přirozeně porodit.

Jedná se skoro vždy o závažný příznak, který nikdy nepodceňujte. Psa předveďte na kliniku. Bude provedeno celkové vyšetření, krevní rozbory a případně další vyšetření (RTG, USG). Seznam nemocí projevující se tímto příznakem je nekonečny, zmiňme aspoň cukrovku, hypertyreozu, podvýživu, selhání jater a ledvin, insuficietní slinivka břišní, parazité, chronické zánětlivé změny, nádory, pozdní stáří (není nemoc) … atd.

Torze žaludku plemen s hlubokým hrudníkem, většinou velká plemena. Velmi akutní (říkáme perakutní) onemocnění. Co nejrychleji vyhledat pomoc.